نگهداری جذاب و منحصر بفرد از فیکوس

نگهداری جذاب و منحصر بفرد از فیکوس

همانطور که گفته شد، گیاهان آپارتمانی دارای انواع بسیار زیادی هستند. این گیاهان شرایط خاصی برای رشد را در بر خواهند داشت. یکی از این گیاهان گیاه فیکوس می‌باشد. این گیاه با در بر داشتن شرایط ایده‌آل ،گیاه مناسبی برای نگهداری در آپارتمان به شمار می‌رود. جذابیت این گیاه در ارتفاع قابل توجه آن می‌باشد.

این گیاه در خارج از آپارتمان نیز شرایط رشد مطلوبی را خواهد داشت. البته رشد این گیاه در برخی از نقاط با توجه به شرایط اقلیمی مناسب امکان پذیر خواهد بود. در برخی از موارد افراد شاهد ارتفاع 30 متری این گیاه نیز بوده‌اند. این گیاه نیز مانند دیگر گیاهان ، نیاز به توجه و رسیدگی برای برخورداری از رشد مطلوب خواهند داشت.

 

نگهداری ایده‌آل از گیاه فیکوس :

فیکوس‌ها نیز خود دارای تنوع گیاهی متفاوتی می‌باشند. اغلب تنوع در این گیاهان ، در برگهای آنها خواهد بود. برای اینکه از این گیاه جذاب و پرطرفدار برخوردار شوید، باید در نگهداری از آنها کوشا باشید. نگهداری از این گیاهان نیز بر طبق قواعد خاصی انجام می‌پذیرد.

  • خاک مناسب :

انتخاب خاکهای سبک و مناسب برای این گیاهان بسیار ایده‌آل و مناسب خواهد بود. زهکشی مناسب در این گیاهان ، موجب رشد عالی و بهبود عملکرد آنها خواهد شد. همچنین انتخاب مناسب گلدان می‌تواند در رشد ریشه‌ی آنها نقش موثری داشته باشد. اغلب گیاه شناسان برای تعویض گلدان این گیاهان ، هر ساله اقدامات مناسبی را انجام خواهند داد.

  • کوددهی ایده‌آل :

تغذیه مناسب این گیاهان ، سبب سلامت و رشد چشمگیر آنان می‌گردد. تامین تغذیه‌ی مناسب برای این گیاهان بسیار مهم و ضروری خواهد بود. در صورت عدم تغذیه مناسب و نرسیدن مواد غذایی ایده‌آل به فیکوس ، شاهد بیماری و زردی در برگهای آنها خواهیم بود. اغلب کوددهی در این گیاهان به صورت مایع و یا جامد محلول در آب ، صورت خواهد پذیرفت. کوددهی در این گیاهان با توجه به رشد گیاه ، هر دو هفته یکبار انجام می‌پذیرد.

  • نیاز به آبیاری :

غرقابی نمودن فیکوس ،سبب فلج و از بین رفتن ریشه‌ی گیاه خواهد شد. فاصله‌ی بین آبیاری‌های فیکوس با توجه به میزان رطوبت خاک امکان پذیر می‌باشد. اغلب زمانی باید اقدام به آبیاری این گیاهان نمود که خاک آنها خشک شده باشد. آبیاری این گیاهان اغلب با استفاده از آب ولرم صورت می‌پذیرد. اغلب آبیاری در تابستان هفته‌ای 2 بار و در زمستان هفته‌ای 1 بار انجام می‌پذیرد.

 

  • دمای محیط :

شرایط اقلیمی نیز از جمله عوامل موثر در رشد فیکوس به شمار می‌روند .این گیاهان تحمل دمایی بین 16 تا 29 درجه‌ی سانتی گراد را خواهند داشت. بالا یا پایین بودن دما بیشتر از دمای ارائه شده ،می‌تواند سبب آسیب رساندن و در برخی از مواقع از بین بردن گیاه شود.

  • هرس کردن :

از موارد دیگر برای نگهداری مناسب از این گیاهان، توجه به هرس نمودن آنها خواهد بود. برگهای زرد و از بین رفته را باید جدا نموده و همچنین برای تمیز کردن برگهای سالم اقدام کنید. تمیز کردن برگهای سالم،توسط اسفنج مرطوب و یا پارچه‌های پنبه‌ای امکان پذیر می‌باشد. برخی از افراد ، گاها برای جذابیت بیشتر برگها از مواد براق کننده استفاده می‌نمایند. این مواد بهتر است ماهی یکبار مورد استفاده قرار گیرد. هرس فیکوس اغلب در اواخر فصل بهار صورت می‌پذیرد. جدا کردن ساقه‌های بد فرم و آسیب دیده، می‌تواند در رشد این گیاهان تاثیرات بسزایی داشته باشد. اما جدا کردن بسیار زیاد ساقه‌ها، شوک بزرگی را به گیاه وارد می‌نماید.

  • نور مناسب :

این گیاه از جمله گیاهانی می‌باشد که در نور مستقیم خورشید، دچار سوختگی و از بین رفتن خواهد شد. این گیاهان برای رشد مطلوب نیاز به دریافت نور خورشید اما به صورت غیر مستقیم خواهند داشت. فیکوس جزو گیاهان سایه دوست است و در سایه نیز رشد می‌کند .اما رشد آن بسیار کم خواهد بود.