شرایط مطلوب برای نگهداری از شمعدانی

شرایط مطلوب برای نگهداری از شمعدانی

یکی از گلهای زیبا و پرطرفدار که از محبوبیت خاصی نیز برخوردار می‌باشد، گل شمعدانی است. این گل با تنوع بسیار بالا از استقبال بی‌نظیری بهره‌مند گشته است. استفاده از این گلدان در محیط خانه و کار ، یا محیط‌های خارج از خانه بسیار مناسب و ایده‌آل خواهد بود. این گلها از جمله گیاهانی هستند که نیاز به مراقبت و نگهداری سختی نخواهند داشت. نگهداری از شمعدانی بسیار ساده و قابل توجه خواهد بود. از این رو بسیاری از افراد برای خرید و نگهداری از این گیاهان، مشتقانه عمل خواهند نمود. این گیاهان از جمله گیاهان گلده به شمار می‌روند که با برخورداری از رایحه‌ی دلنشین مورد توجه قرار می‌گیرند. ترفندهای نگهداری از این گیاهان ، موجب تمایل بسیاری از افراد برای خرید اینترنتی گل و گیاه آنها شده است.

ترفندهای نگهداری از شمعدانی :

همانطور که گفته شد ، این گیاه نگهداری سخت و مشکلی را در بر نخواهد داشت. رعایت کردن برخی از اصول نگهداری از گیاهان ، موجب می‌شود که گیاهی همیشه سبز و جذاب را داشته باشید. برای نگهداری از این گیاهان بهتر است به موارد زیر توجه نمایید :

  • خاک مناسب برای نگهداری از شمعدانی :

خاک یکی از مهمترین عناصر برای تغذیه مناسب گیاه به شمار می‌رود. رساندن مواد مغذی از طریق خاک بسیار قابل توجه می‌باشد. انتخاب بستر مناسب برای رشد گیاه ، لازم و ضروری خواهد بود. خاک مناسب برای گیاه شمعدانی خاکی می‌باشد که قابل نفوذ باشد. قابل نفوذ بودن خاک موجب می‌شود که هوا و مواد مغذی به راحتی به ریشه‌ی گیاه رسیده و رشد مطلوب و مناسبی را برای آن به همراه داشته باشد. بهترین خاک برای این گیاهان شامل خاک باغچه ، همراه با شن و کود گاوی می‌باشد. خاکهایی با ph ، 6/5 و اسیدی می‌توانند انتخاب هوشمندانه‌ای برای این گیاه باشند. اسیدی بودن در این خاکها باید به میزان مناسبی باشد. زیرا افزایش میزان اسیدیته در خاک موجب از بین رفتن ریشه و آسیبهای جدی به گیاه خواهد شد. خاک‌های آهکی می‌توانند برای این گیاهان بسیار مضر باشند.

  • نور مناسب برای نگهداری از شمعدانی :

با توجه به گلدهی این گیاه ، نیاز آن به نور بسیار بالا و قابل توجه خواهد بود. به گونه‌ای که در فصل زمستان شاهد کمبود گل در گیاه خواهیم بود. این گلها دوستدار نور خورشید بوده و رشد ایده‌آلی را با دریافت نور در بر خواهند داشت. اما در برخی از مواقع با افزایش نور خورشید، آسیب‌های وارده به این گیاه بیشتر خواهد شد. این گیاه از جمله گیاهانی می‌باشد که در فصل تابستان شاهد گلدهی بسیار بالا در آن خواهید بود. برای اینکه بتوانید در فصل زمستان از گلدهی مناسبی در این گیاه برخوردار شوید، بهتر است از نوردهی مصنوعی استفاده کنید.

  • دمای مناسب برای نگهداری از شمعدانی :

این گیاهان برای رشد مطلوب و ارائه‌ی گلهای جذاب و خارق‌العاده ، نیاز به دریافت دمای مناسب خواهند داشت. دمای مناسب برای این گیاهان اغلب بین 10 تا 25 درجه سانتی گراد خواهد بود. البته این دمای زیر 10 درجه و بالای 20 درجه رشد مطلوب این گیاهان را به چالش خواهد کشید. استفاده از این گیاهان در فصل تابستان ، بیرون از فضای خانه بسیار پیشنهاد می‌شود.

  • آبیاری مناسب برای نگهداری از شمعدانی :

همانطور که گفته شد این گیاهان از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. میزان آبیاری این گیاهان با توجه به انواع آنها امکان پذیر می‌باشد. اما اغلب این گیاهان ، خاکهای مرطوب را دوست نداشته و در خاکهای خشک رشد مناسبی را در پی دارند. آبیاری در این گیاهان با توجه به رطوبت خاک صورت می‌پذیرد. اغلب این گیاهان در زمانی نیاز به آبیاری خواهند داشت که خاک آنها خشک شده باشد. افراد با فشردن انگشت خود بر روی خاک ، می‌توانند از خشکی آن اطمینان کسب نمایند.