راهکارهای ایده‌آل برای نگهداری از گل ارکیده

راهکارهای ایده‌آل برای نگهداری از گل ارکیده

گل‌ها به ارمغان آورنده‌ی زیبایی و جذابیت به شمار می‌روند. استفاده از گل‌ها در محیط زندگی و کار مزایای بسیار زیادی را برای افراد به همراه خواهد داشت. تصفیه هوای آلوده‌ی محیط و تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن، حس شادابی و سرزندگی، آرامش روحی و روانی و … از مزایای نگهداری و خرید گل و گیاهان می‌باشد. با در نظر گرفتن این مزایا بسیاری از افراد برای نگهداری از گیاهان از جمله نگهداری از گل ارکیده اقدامات ویژه‌ای را بکار گرفته‌اند.

یکی از گیاهان جذاب و منحصر بفرد که مورد توجه بسیاری از دوستداران گل و گیاه می‌باشد، گل ارکیده خواهد بود. این گل نیز با برخورداری از زیبایی‌های خارق‌العاده بسیار مورد توجه افراد می‌باشد. اغلب افراد با نگهداری از گل ارکیده،جذابیت بی‌نظیری را برای محیط زندگی و یا کاری خود به ارمغان آورده‌اند. این گل علاوه بر جذابیت‌های ظاهری، نیاز به نگهداری مناسب و ایده‌آلی خواهد داشت. توجه به عوامل مهم در نگهداری از این گیاه بسیار مهم و قابل توجه خواهد بود.
در پست‌های قبل در رابطه با نگهداری از شمعدانی نوشتیم حال در ادامه به بررسی عوامل مهم در نگهداری از ارکیده می‌پردازیم پس با گلدونک همراه باشید.

عوامل مهم در نگهداری از گل ارکیده :

این گیاه دارای تنوع بسیار بالایی می‌باشد. نگهداری از این گیاه بسیار خاص و متفاوت خواهد بود. اصالت این گیاه به کشورهای مالزی و تایلند باز می‌گردد. استفاده از این گیاه دکوری خارق‌العاده و بی‌نظیر را برای شما به همراه خواهد داشت. برخی از عوامل در نگهداری از این گیاه نقش موثری دارند. این عوامل عبارتند از :

  • خاک مناسب برای نگهداری از گل ارکیده :

خاک‌های استفاده شده برای این گیاهان اغلب دارای زهکشی بسیار بالایی خواهند بود. انتخاب خاک مناسب برای این گیاهان از اهمیت بسیار بالایی برای نگهداری از گل ارکیده برخوردار می‌باشد. خاکهای چیپسی بهترین انتخاب برای این گیاهان می‌باشند. این خاک‌ها با برخورداری از بافت پوسته‌ی درخت، زهکشی ایده‌آلی خواهند داشت. همچنین خاک خزه درشت نیز انتخاب مناسبی برای این گیاهان خواهد بود. البته باید توجه داشته باشید که این خاک‌ها هر چند وقت یکبار باید تعویض شوند تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود. همچنین این خاکها به مرور زمان بافت چوبی خود را از دست داده و خاصیت زهکشی مناسبی نخواهند داشت. از این جهت تعویض نمودن خاک گلدان در هر سال شدیدا پیشنهاد می‌شود.

 

  • آبیاری مناسب برای نگهداری از گل ارکیده :

آبیاری این گیاه ارتباط مستقیمی با شرایط آب و هوایی، رطوبت و خاک گیاه خواهد داشت. توجه به تمامی عوامل ذکر شده سبب می‌شود که شما زمان مناسب آبیاری را تشخیص داده و برای یک آبیاری مناسب اقدام نمایید. خاک گلدان گل ارکیده نقش مهمی در میزان آبیاری این گیاه خواهد داشت.

اگر از خاک پوسته درخت برای این گلدان استفاده کرده‌اید، باید هر 7 الی 10 روز یکبار برای آبیاری آن اقدام کنید. که البته این آبیاری با شرایط رطوبت هوا نیز تغییر پیدا خواهد کرد. اگر از خزه درشت برای کاشت این گیاه استفاده نموده‌اید، می‌توانید هر 12 الی 14 روز برای آبیاری اقدام نمایید. بهترین زمان برای آبیاری این گیاهان ، یک روز قبل از خشک شدن خاک گیاه خواهد بود. البته باید توجه داشته باشید که آبیاری بیش از اندازه‌ برای این گیاهان مضر خواهد بود. آبیاری زیاد سبب پوسیده شدن و از بین رفتن ریشه‌ی گیاه می‌گردد.

 

دمای مناسب برای نگهداری از گل ارکیده :

اغلب این گیاهان در دمای گلخانه‌ای رشد مناسبی خواهند داشت. گل ارکیده دوستدار رطوبت در هوا می‌باشد. از این رو در هوای مرطوب شاهد رشد چشمگیر و مطلوب این گیاهان خواهیم بود. رطوبت‌های 40 الی 60 درجه در هوا می‌تواند تامین کننده‌ی نیاز این گیاهان باشد.

استفاده از دستگاه‌های بخور سرد در مکانهایی که دارای رطوبت مناسبی نیستند، انتخاب هوشمندانه‌ای می‌باشد. دمای هوا برای این گیاهان اغلب بین 16 الی 24 درجه‌ی سانتی گراد خواهد بود. دمای هوای معتدل برای رشد مطلوب این گیاهان بسیار مناسب می‌باشد. افرادی که در محیط‌هایی با آب و هوای خشک زندگی می‌کنند ، می‌توانند از رطوبت‌های مصنوعی بهره‌مند شوند.