راهنمایی هوشمندانه برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی

راهنمایی هوشمندانه برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی

با توجه به تاثیرات مثبت و ایده‌آل فضای سبز بر روحیه شاداب و پر نشاط افراد ، نگهداری از برخی گیاهان در فضای آپارتمان ، توسط روانپزشکان پیشنهاد می‌گردد. بسیاری از افراد با دانستن تاثیرات فوق‌‌العاده‌ی گیاهان آپارتمانی و مزایای برجسته در نگهداری از آنها ، اقدام به خرید و نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی نموده‌اند. اغلب افراد دغدغه‌ی نگهداری ایده‌آل و مناسب از این گیاهان را دارند. اغلب بر این اندیشه‌اند که توانایی نگهداری را نخواهند داشت. اما خبر خوش برای این افراد ، تنوع بسیار زیاد در گیاهان آپارتمانی می‌باشد. برخی از این گیاهان نیاز ویژه‌ای به نگهداری‌های فوق‌العاده خواهند داشت و به نوعی در دسته‌ی گیاهان حساس طبقه‌بندی شده‌اند. اما برخی دیگر در دسته‌ی گیاهان پر طاقت دسته‌بندی شده‌اند که مورد استقبال و بازار فروش گرمی قرار گرفته‌اند.

گیاهان آپارتمانی

تنوع در نگهداری از گیاهان آپارتمانی :

  • گیاهان آپارتمانی حساس:

همانطور که گفته شد برخی از گیاهان آپارتمانی بسیار حساس هستند. نگهداری از این گیاهان همواره دشواری‌هایی را در پی دارد که در تخصص افراد گیاه‌شناس و علاقمند به گیاهان خواهد بود. اغلب این گیاهان دارای گل هستند. همچنین این گیاهان در فصل‌های خاصی رشد و نمو خواهند داشت. گیاه‌شناسان در این زمینه از صبر و تحمل بسیار بالایی برخوردار خواهند بود.

نیازهای این گیاهان نسبت به مابقی گیاهان بسیار حساس‌تر و خاص‌تر خواهد بود. از جمله این نیازها می‌توان به نیاز به آبیاری‌های سر وقت، نیاز به دریافت نور خورشید ، نیاز به شرایط اقلیمی و آب و هوایی ویژه و مخصوص و موارد دیگر اشاره نمود. همچنین این گیاهان نیازهای تغذیه‌ای منحصر بفردی را در بر خواهند داشت. از انواع این گیاهان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • گیاه ایکمیا فاسکیاتا ( این گیاهان از ظاهری بسیار جذاب برخوردار هستند که می‌تواند در دکور خانه بسیار جذاب و منحصر بفرد باشد. آبیاری در این گیاهان با توجه به قوانین خاصی صورت می‌پذیرد. همچنین این گیاهان دوستدار دریافت نور به صورت غیر مستقیم خواهد بود. )
  • گیاه آلوکازایا ( یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی که نیاز به آبیاری منظم و همچنین دریافت نور غیر مستقیم خورشید دارند، این گیاه می‌باشد. یکی دیگر از نیازهای این گیاهان ، تمیز کردن برگها در آنها خواهد بود)
  • گیاه آدنیوم ( نگهداری از این گیاهان نیز با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و آب و هوایی مناسب امکان پذیر می‌باشد. رشد مطلوب این گیاهان در مناطق گرم و دریافت نور بالای خورشید صورت می‌پذیرد.)
  • گیاه اکسالیس ( از جمله گیاهان حساس که همواره از خاک‌های مرطوبی برخوردار هستند، این گیاه می‌باشد. نگهداری از گیاهان آپارتمانی حساس با در نظر گرفتن میزان دریافت نور ، شرایط اقلیمی و همچنین میزان آبیاری و کود دهی خواهد بود)

نگهداری از گیاهان آپارتمانی

  • گیاهان آپارتمانی غیر حساس :

نگهداری‌از گیاهان آپارتمانی در برخی از مواقع بسیار ساده و قابل توجه می‌باشد. این گیاهان اغلب مورد توجه افرادی قرار می‌گیرد که زمان کوتاهی را در کنار گیاهان هستند. نیاز به آبیاری ، نیاز به کود دهی ، نیاز به دریافت نور خورشید و مواردی از این قبیل در این گیاهان بسیار کم و قابل توجه خواهد بود. امروزه شاهد تنوع بسیار بالایی در این نمونه از گیاهان هستیم که با نام گیاهان آپارتمانی قوی از آنها یاد می‌شود.

    • کاکتوس ( یکی از مهمترین گیاهان آپارتمانی استفاده از کاکتوس می‌باشد. این گیاهان دارای تنوع بسیار بالایی خواهند بود. علاقمندان می‌توانند با توجه به گیاه مورد علاقه‌ی خود اقدام به تهیه آنها نمایند. نگهداری از گیاهان آپارتمانی کاکتوس کار بسیار ساده و ایده‌آلی می‌باشد. این گیاهان از مقاومت بالایی نسبت به کم آبی و همچنین نور خورشید برخوردار خواهند بود. )
    • گیاه اسپاتی فیلوم ( یکی از گیاهان مورد توجه برای علاقمندان به نگهداری از گیاهان آپارتمانی ، این گیاه می باشد. این گیاه با برخورداری از گل‌های سفید جذاب می‌توانند در ایجاد فضایی خیره‌کننده ، تاثیرات چشمگیری داشته باشند. این گیاه در سایه نیز رشد مطلوبی را خواهد داشت.)