جذابیت‌های شگفت انگیز در تراریوم

جذابیت‌های شگفت انگیز در تراریوم

 

با بکارگیری علم در کنار خلاقیت همواره شاهد تحولات جالبی در زمینه‌ی نگهداری از گیاهان خواهیم بود. نگهداری از برخی گیاهان ، کار بسیار سختی می‌باشد. همچنین برخی از گیاهان ، فضای بسیار زیادی را در خانه اشغال می‌نمایند. اما خبر خوش برای افرادی که تمایل به نگهداری از گیاهان دارند ولی نه تنها زمان مناسب برای رسیدگی به گیاهان را نخواهند داشت، بلکه فضای کافی نیز برای نگهداری از آنها را ندارند، این می‌باشد که گیاهان جدیدی با نام باغ شیشه‌ای یا تراریوم به بازار ارائه شده است. این گیاهان با برخورداری از مزایای فوق‌العاده و جذاب، با استقبال بی نظیری مواجه شده‌اند که جزو هدیه تبلیغاتی جذاب نیز به شمار می‌روند

تراریوم
تراریوم

معرفی تراریوم یا باغ شیشه‌ای :

انسان‌ها همواره دوستدار طبیعت بوده و از مشاهده‌ی زیبایی‌های خلقت به وجد می‌آیند. برای معرفی جامع و کامل باغ شیشه‌ای می‌توان از یک اکوسیستم خودکفا و منحصر بفرد یاد نمود. در تعریف دیگر تراریوم می‌توان به گلخانه‌ی مینیاتوری نیز اشاره نمود.

افراد خلاق و هنرمند با بکارگیری تخصص خود در زمینه‌ی استفاده از گیاهان سازگار با یکدیگر در یک محفظه‌ی شیشه‌ای و یا پلاستیکی، اقدام به تولید این محصول برجسته نموده‌اند. با استفاده از این محفظه در اصل چیزی شبیه به یک گلخانه در ابعاد بسیار کوچک را طراحی و اجرا نموده‌اند. این محصولات در دو نوع باز و بسته با بازار عرضه می‌شوند. استفاده از این گیاهان با توجه به نیاز افراد خواهد بود.

 

عملکرد تراریوم برای رشد گیاهان به چه صورت می‌باشد ؟

در استفاده از این باغ شیشه‌ای باید به برخی از عوامل برای برخورداری از رشد ایده‌آل توجه بسیار زیادی نمود. برای نمونه استفاده از محفظه‌ی شفاف و شیشه‌ای بسیار مهم و قابل توجه می‌باشد. با انتخاب این محفظه‌ی شفاف ، نور به راحتی از آن عبور نموده و سبب تحریک فرایند فتوسنتز خواهد شد. فتوسنتز ایجاد شده سبب تبدیل دی اکسید کربن به اکسیژن گشته و رشد مناسبی را برای گیاهان به همراه خواهد داشت. همچنین تعریق گیاهان در این محفظه موجب عملیات مناسب آبرسانی به گیاه می‌گردد. این چرخه‌ی ایده‌آل در تراریوم سبب کاهش میزان رسیدگی و افزایش طول عمر در این گیاهان خواهد شد.

تراریوم
تراریوم

موارد بکار رفته برای تولید تراریوم :

برای اینکه بتوانید باغ شیشه‌ای جذابی داشته‌ باشید ، توجه به برخی از موارد تشکیل دهنده‌ی آنها بسیار مهم و ضروری بوده است. در ادامه به بررسی موارد بکار رفته در این محصول خواهیم پرداخت :

  • زغال فعال :

این محصول برای بهبود رشد گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به نحوی این محصول جایگزین مناسبی برای کودهای شیمیایی خواهد بود. از این محصول به منظور کاهش هزینه‌ها و همچنین حفاظت از منابع زیست محیطی استفاده می‌نمایند.

  • سنگریزه :

استفاده از سنگریزه به عنوان زهکش خاک بسیار مفید و ضروری خواهد بود. البته می‌توان از این سنگریزه‌ها به عنوان محصولات تزئینی نیز استفاده نمود.

  • خزه اسفاگنوم :

برای جلوگیری از فرو نشستن خاک استفاده از این لایه و یا موارد جایگزین بسیار مهم و قابل توجه خواهد بود. این کار از فساد گیاهان جلوگیری خواهد نمود.

  • خاکهای استرلیزه :

استفاده از خاک مناسب و استرلیزه شده ؛ برای جذابیت و رشد این گیاهان لازم خواهد بود.

  • انتخاب شایسته‌ی گیاهان :

در انتخاب گیاهانی که برای این باغ شیشه‌ای می‌توان استفاده نمود، باید از حساسیت بسیار زیادی استفاده کنید. انتخاب گیاهانی مانند سرخس ، فیتونیا ، سارانتا ، کالاته آ و مواردی از این قبیل بسیار هوشمندانه و مناسب می‌باشد.

تراریوم

موارد استفاده از تراریوم :

به دلیل جذابیت منحصر بفرد و زیبایی خیره کننده‌ی این محصول ، بسیاری از افراد ، استقبال چشمگیری از آنها داشته‌اند. استفاده از این باغ شیشه‌ای برای عرض تبریک ؛ کادوی تولد ، ملاقات و … بسیار ایده‌آل و مناسب خواهد بود. با توجه به جذابیت این گیاهان ، بسیاری از افراد اقدام به ساخت این باغ‌های شیشه‌ای در منزل نموده‌اند.