بررسی عوامل تاثیرگذار در کاشت صیفی جات

بررسی عوامل تاثیرگذار در کاشت صیفی جات

در پست‌های قبل در رابطه با نگهداری گیاهانی همچون فیکوس بحث کرده‌ایم حال در این مقاله از سری مقالات مجله گلدونک قصد داریم به عوامل موثر بر در کاشت صیفی جات اشاره کنیم پس با مجله گلدونک همراه باشید.

نقش مصرف سبزیجات و صیفی جات در سلامت بدن انسان ، موضوعی انکار ناپذیر می‌باشد. استفاده از این محصولات به صورت ارگانیک، می‌تواند نقش بسزایی در تندرستی و سلامت افراد داشته باشد. امروزه بسیاری از افراد با توجه به دستیابی به شرایط ایده‌آل، اقدام به کاشت این محصولات خواهند نمود. کاشت صیفی جات و سبزی جات با توجه به برخی از عوامل موثر ،صورت خواهد پذیرفت. توجه به این عوامل موجب می‌شود که افراد به محصولات باکیفیت‌تر و مرغوب‌تری دسترسی پیدا کنند. کاشت صیفی جات و سبزیجات در منزل ،می‌تواند مزایای بسیار زیادی را برای علاقمندان در بر داشته باشد.

کاشت-صیفی-جات

عوامل قابل توجه در کاشت صیفی جات و سبزیجات :

علاقمندان با در نظر گرفتن عوامل موثر نه تنها از محصولات با کیفیتی برخوردار می‌شوند، بلکه آرامش روحی جذابی را کسب خواهند نمود. اما اگر افراد اقدام به بررسی عوامل تاثیر گذار و توجه به آنها ننمایند، هرگز شاهد محصولات باکیفیت و مرغوب نخواهند بود. تنوع بسیار زیاد در این محصولات، دستورات متفاوتی برای کاشت را نیز به همراه خواهد داشت.

  • انتخاب بذر مناسب برای کاشت صیفی جات :

یکی از مهمترین عوامل و گام اول در کاشت این محصولات، توجه به بذر مناسب و مرغوب خواهد بود. بذرهای استاندارد و اصلاح شده می‌تواند در تولید محصولات باکیفیت نقش چشمگیری داشته باشد. انتخاب بذر باید با توجه به دانش و تخصص افراد صورت خواهد پذیرفت. برخی از بذرها ، محصولات با کیفیتی را به همراه نخواهند داشت.

  • توجه به شرایط اقلیمی و محیطی برای کاشت صیفی‌جات و سبزیجات :

شرایط اقلیمی می‌تواند در کاشت بسیاری از محصولات تاثیرات بسزایی داشته باشد. برخی از صیفی جات و یا سبزیجات دوستدار آب و هوای گرم و مرطوب خواهند بود. در مقابل برخی دیگر در هوای خنک رشد مطلوبی را در پی خواهند داشت. با توجه به تحقیقات مناسب در این زمینه ، علاقمندان می‌توانند برای کاشت این محصولات در زمان و مکان مناسب اقدام نمایند.

  • توجه به خاک مناسب :

استفاده از خاک مناسب برای کاشت انواع صیفی جات و سبزیجات بسیار مهم و قابل توجه خواهد بود. خاک‌هایی که برای این کاشت در نظر گرفته می‌شوند، باید از بافت سبک و نفوذپذیری برخوردار باشند. در این صورت آب و مواد غذایی به راحتی در بافت خاک نفوذ کرده و شرایط رشد مطلوبی را برای سبزیجات و صیفی جات به همراه خواهد  داشت. همواره شاهد رشد مرغوب و با کیفیت این گیاهان در خاکهای غنی و مناسب خواهیم بود. برخورداری خاکها از زهکشی مناسب نیز بسیار مهم و ضروری می‌باشد.

  • نیاز به آبیاری مناسب:

یکی از عوامل مهم برای رشد مناسب ، توجه به میزان آبیاری و همچنین دفعات آبیاری در کاشت صیفی جات و سبزیجات خواهد بود. نیاز به آبیاری در این محصولات متفاوت خواهد بود. برخی از این محصولات نیاز به دریافت میزان بسیار زیادی از آب هستند. اما برخی دیگر با دریافت بسیار زیاد مقدار آب دچار آسیب دیدگی خواهند شد.

  • نیاز به کوددهی :

تامین غذای خاک در برخی از مواقع توسط کودهای مناسب انجام خواهد پذیرفت. استفاده از برخی کودهای مرغی ، کودهای دامی و کودهای شیمیایی ، می‌تواند منابع غذایی مفید و مناسبی را برای صیفی جات و سبزیجات شما به همراه داشته باشد. در برخی از مراحل رشد ، این محصولات نیازمند دریافت این کودها برای رشد مطلوب‌تر خواهند بود.

استفاده از روش‌های کاشت موثر :

در برخی از موارد شاهد مراحل کاشت مناسب و ایده‌آل بوده‌ایم. اما بذرها رشد نکرده و محصولی ارائه نشده است. در کاشت برخی از بذرها باید نهایت دقت و تخصص را بکار بست. برخی از بذرها به گونه‌ای می‌باشند که اگر درست کاشته نشوند، دچار خفگی و در نهایت از بین رفتن خواهند شد. توجه به اصول کاشت صیفی جات و سبزیجات در رشد آنها بسیار مهم و موثر خواهد بود.