بررسی خصوصیات و شرایط نگهداری از فتونیا

بررسی خصوصیات و شرایط نگهداری از فتونیا

در تولید تراریوم از گلهای جذاب و منحصر بفردی استفاده می‌کنند. این گلها اغلب در شرایط آب و هوایی خاصی رشد پیدا خواهند کرد. یکی از این گل‌های خاص فتونیا می‌باشد.

این گل نیز با برخورداری از شرایط خاص و مطلوب، یکی از گل‌های برجسته برای کاشت در تراریوم و یا باغ شیشه‌ای به شمار می‌آیند. البته نگهداری از این گیاهان نیز در آپارتمان بسیار مناسب و قابل توجه افراد گیاه دوست خواهد بود. برای نگهداری از این گیاه فوق‌العاده توجه به برخی از عوامل بسیار مهم و ضروری می‌باشد. دانستن خصوصیات و شرایط نگهداری از این گیاه، موجب می‌شود که افراد بتوانند با سهولت بیشتری اقدام به نگهداری از آنها نمایند.

در صورت تمایل به مطالعه بیشتر در ساخت سبد گل کلیک نمائید.

خصوصیات منحصر بفرد در گیاه فتونیا :

جنس این گیاه از دو گونه تشکیل شده است. برگهای زینتی و جذاب این گیاه ، بسیار مورد توجه افراد بوده است. این گیاه مربوط به مناطق گرمسیری بوده و رشد فوق‌العاده‌ای را در این مناطق در بر خواهند داشت. از جمله خصوصیات ظاهری در آنها می‌توان به ساقه‌های پوشیده از مو اشاره نمود.

برگ‌ها در این گیاهان به شکل تخم مرغی هستند. حالت مشبک این گیاه به دلیل رنگ سبز آن با ترکیب رگبرگ‌های قرمز، صورتی، ارغوانی و یا سفید خواهد بود. گیاه فتونیا دارای گل‌های ریز و کوچکی می‌باشد که اغلب از رنگ زردی برخوردار هستند. اغلب به دلیل زیبایی بیشتر این گیاه، شاخه‌هایی که دارای گل هستند، هرس و حذف می‌شوند. ارتفاع در این گیاه کوتاه است. اغلب ارتفاع این گیاهان در حدود 30 سانتی متر و به گستردگی 15 الی 22 سانتی متر می‌باشد. یکی از مهمترین خصوصیات بارز در این گیاهان ، عدم قرار گیری آنها در معرض تابش مستقیم نور خورشید خواهد بود.

گلدونک

شرایط مناسب برای نگهداری از فتونیا :

  • خاک مناسب :

مهمترین عامل برای رشد گیاهان، در نظر گرفتن بستر مناسب برای رشد خواهد بود. بستر مناسب رشد برای گیاه فتونیا ترکیبی از خاک برگ ، ماسه و برخی از خاکهای لیمونی و کمپوست می‌باشد. خاکهای سبک که از زهکشی مناسبی برخوردار باشند، از آسیب دیدگی گیاه و ریشه جلوگیری می‌نمایند. خاکهای انتخاب شده باید دارای نفوذ پذیری ایده‌آلی باشند تا به راحتی مواد مغذی را از خاک به ریشه و گیاه انتقال دهند.

  • آبیاری مناسب :

ریشه‌ها در این گیاهان به صورت سطحی هستند. ریشه‌های سطحی اصولا نیاز به آبیاری مرتبی خواهند داشت. مناسب‌ترین دما برای آبهای مورد نیاز این گیاهان، آب ولرم می‌باشد. اغلب آبیاری در این گیاهان در فصل تابستان دو روز یکبار انجام می‌پذیرد و در فصل زمستان نیز آبیاری پنج روز یکبار امکان‌پذیر خواهد بود. باید توجه داشته باشید که میزان آبیاری به نحوی باشد که ریشه حالت باتلاقی به خود نگیرد. میزان آبیاری بسیار در این گیاهان موجب زرد شدن و از بین رفتن گیاه می‌شود.

  • دمای مطلوب :

بهترین دما برای گیاه فتونیا دمای بین 18 تا 24 درجه خواهد بود. این گیاهان دوستدار گرما بوده و رشد مطلوبی را در گرما در بر خواهند داشت. اما این گیاهان دمای 15 تا 30 درجه را نیز به راحتی تحمل می‌نمایند. اما برای نگهداری مطلوب این گیاهان باید در نظر داشت که تابش مستقیم نور خورشید می‌تواند آسیب‌هایی را برای آنها در بر داشته باشد.

  • دریافت رطوبت :

این گیاهان از جمله گیاهانی هستند که دوستدار رطوبت بوده و رشد مطلوبی را در مکانهای مرطوب در بر خواهند داشت. اغلب نگهداری از این گیاهان در هوای مرطوب 70 الی 90 درصد بسیار مورد توجه می‌باشد. در فصل تابستان استفاده از دو مرحله آب‌پاشی برای این گیاهان ، لازم و ضروری خواهد بود. اگر شاهد چروکهایی در برگ گیاه فتونیا بودید، باید نسبت به تغییر هوای محیط نگهداری اقدام کنید. از این جهت بسیاری از افراد اقدام به نگهداری فتونیا در تراریوم می‌نمایند.